Nozares, kurās tiek pielietots drons ir ļoti daudzpusīgas un nemitīgi paplašinās. Īpaši „tautas klases” droni (maza izmēra droni) kļuvuši plaši izmantojami, pateicoties to funkcionālajam izmēram. Var nosaukt desmitiem piemērus, kādām vajadzībām mūsdienās tiek izmantoti droni, kā, piemēram, lauksaimnieks, kuram slinkums no rīta iet apgaitā pa saviem īpašumiem, no rīta paceļ savu „mazo putniņu” un dzerot kafiju aplūko vai viss īpašumos ir uz vietas. Bet šajā nelielajā domu plūdumā apskatīsim nozares kurās īpaši noderīgi ir droni.
Galvenās pielietošana nozares:
· Meklēšana un glābšana – droni ir ļoti noderīgi šādās operācijās, arī Latvijā šī nozare attīstās un ne tikai glābšanas dienesti, bet arī brīvprātīgo organizācijas izmanto dronus, lai meklētu pazudušus cilvēkus, īpaši vasaras sezonās mežu masīvos utml. Tirgū ir arī pieejami „tautas klases” droni, kas ir prīkoti ar termo kamerām, kas ļauj bezvēsts pazudušos meklēt arī nakts laikā. Protams, ka profesionālajiem droniem ir daudz plašāks iespēju klāsts, kas ļauj glābējiem noteikt pat gāžu daudzumu gaisā.
· Inspekcijas – drons spēj piekļūt cilvēkam nesansiedzamās vietās, piemēram, cauruļvados, turbīnās, apsekot dūmvadus. Skandināvijā un citās valstīs, kur iegūst enerģiju no vēja ģenerātoriem, arī mazgā ģenerātorus ar dronu palīdzību, protams, šādām vajadzībām izmanto industriālos dronus.
· Uzraudzīšana – drons ļauj ierakstīt un uzraudzīt vietu no augšas, tas ir ļoti ērti sabiedriskajos pasākumos, koncertos utml., bet ir jāuzmanās, jo šāda veida kontroli drīkst veikt tikai ar attiecīgo institūciju saskaņošanu. Protams, vecais labais piemērs ar lauksaimniecību, tur nekādas saskaņošanas nav vajadzīgas, ja netiek apdraudēta trešās personas manta un saimniecība neatrodas lidostas teritorijā.
· Zinātne un pētniecība – tie palīdz zinātniekiem veikt pētījumus no augšas, dronus izmanto, lai dokumentētu arheoloģiskos izrakumus, kodolnegadījumus (piesārņojuma mērīšana), uzraudzītu ledājus, novērotu vulkāna izvirdumus utt., ja agrāk bija nepieciešamas lidmašīnas vai helikopteri, tad tagad tikai palaid „mazo putniņu” un piekļūsti kur vien nepieciešams. Lieki minēt, ka šādām vajadzībām izmanto nopietnāka kalibra dronus, bet citreiz arī mazie un ņiprie droni var piekļūt daudz intīmākās vietās.
· Fotogrāfija un video – ar dronu var uzņemt lieliskus kadrus un video, tas viss atkarīgs no drona iespējām un funkcijām, bet kadri no putna lidojuma ir neatkārtojami, viss ir atkrīgs no drona iespējām un pilota pieredzes. Ar dronu ir iespēja veikt filmēšanu arī iekštelpās, īpaši vietās, kur ar kameru piekļūt ir apgrūtinoši, protams, ja vien telpas ir pietiekami plašas lidojumam.
· Navigācija – izmantojot multi-spektra kameras un lāzera skanerus, drons var izveidot augstas kavlitātes 3D kartes. Tāpēc tie ir atraduši sev pielietojumu dažādās jomās, tostarp mērniecībā un karšu veidošanā, kā arī karjeru tilpuma mērīšanā utml. Mūsdienās ir pieejamas vairāku veidu programmas, kas pat ļauj izveidot attiecīgā objekta 3D karti un noteikt visas nepilnības (jumta izliekumus utt.).
· Loģistika – dronu izmanto sīkpaku piegādēs. Tādā veidā var ātri un videi draudzīgi piegādāt preces gaisa telpā, Latvijā šis pakalpojums vēl nav populārs un attīstīts, bet tuvākajā nākotnē šis būs advancēts veids kā operatīvi piegādāt sūtījumus vai citas preces. Airdrone.lv jau tagad piedāvā sīku dāvanu vai ziedu piegādi no gaisa.
Neskaitot minētos pielietojumus, drons tiek izmantots arī inženierzinātnēs, būvniecībā, celtniecības darbos, aviācijā, jūrniecībā, tirdzniecībā, nekustamajos īpašumos, apdrošināšanā, komunālajos pakalpojumos, rūpniecībā un izglītībā. Mūsdienās daudzām iestādēm, privātajiem uzņēmumiem un valsts institūcijām drons tiek pielietots ikdienas vajadzībām.